IONİC nedir, Ne işe yarar ?

ionic nedir

 

IONIC Nedir?

Mobil dünyasının gelişimi farklı platformlarda uygulama zorunluluğuna da bununla beraber getirdi. Her platforma yönelik olarak native şekilde yazılım geliştirmek, yazılımcıları fazlaca zorlayan bir unsur haline geldi. Son zamanlarda genel olarak bütün platformlara yönelik FrameWork’ler ortaya çıkmaya başladı. Bu tarz şeylerin anası sayılacak Cordova listenin başını çekiyor. Sitemiz üzerinden Cordova Dersleri‘ne ulaşabilirsiniz.

Ionic ise Cordova’ya benzer şekilde bir mobil uygulama geliştirme platformudur. Ancak Cordova’ya alternatif olduğunu düşünmeyin. Ionic, Cordova ve AngularJS üzerine kurulu bir framework’tür. HTML ile yazılım geliştirmenize olanak tanır. Ionic’in en güçlü yanı görselliği daha rahat bir halde yönetebilmenize olanak tanımasıdır.

 

CSS Bileşenleri
Ionic ile mobil uygulamaların ihtiyaç duyacağı her türlü css özelliklerine haizdir.

JavaScript Bileşenleri
Bir mobil uygulama için HTML ve CSS yeterli değildir. Ionic’te, güçlü bir JavaScript desteği bulunmaktadır.

Cordova Eklentileri
Cordova Dersleri kapsamında Cordova Eklentilerinden bahsetmiştik. Eklenti dediysek küçümsenecek türden değiller, Mobil cihazın native özelliklerini kullanmamıza imkan vermekte. İşte bu plugin’leri aynı şekilde Ionic içerisinde de kullanabilirsiniz.

Ionic CLI
Komut satırı desteği ile basit yönetim imkanına sahip olacaksınız.

Ionic View
Ionic view sayesinde uygulamalarınızın gerçek aygıt üzerinde iyi mi çalışacağını çok iyi gözlemleyebilirsiniz.

Lisans
Ionic MIT lisansı altında yayımlanmıştır. Sizin anlayacağınız ücretsizdir 🙂

Ionic Avantajları
Ionic sayesinde hybrid mobil uygulamalar geliştierbilirsiniz. Doğrusu Android, iOS, Windows Phone ve Firefox OS’a yönelik olarak uygulama yapabilisiniz.

Hazır layoutlar kullanarak hızlı uygulama geliştirme olanağına haiz olursunuz.

Modüler olarak kullanılma kolaylığına haizdir. Doğrusu uygulamanızda bir yenilik meydana getirdiğinızda release etmeniz çok rahat olacaktır.

Ionic’i geliştiren ekip Google geliştiricileriyle fazlaca yakın ilişki içerisinde. Yani düşünce alışverişi halindeler. Bu da Ionic’e resmi olarak olmasa da gayri resmi bir halde Google’ın destek verdiğini gösteriyor.

Ionic Dezavantajları
yaptığımız testlerde hata hisseı yüksek olabilir.

Farklı native özellikleri kombine etmek zor olabilir. (Şunu kabul etmek gerekir ki, hiçbir şey native kodlamanın yerini tutmaz, sadece bayağı ve orta düzeydeki uygulamalarda bu sorunla aslına bakarsan karşılaşmayız)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir